Środki czyszczące wypełnione agresywną chemią negatywnie wpływają na nasze zdrowie i obciążają środowisko naturalne, dlatego warto szukać dla nich bezpieczniejszych alternatyw. Poniżej przedstawiamy kilka z nich – są one nie tylko zdrowsze i bardziej ekologiczne, ale też tańsze od swoich chemicznych odpowiedników. Łatwo je również przygotować, można to zrobić samodzielnie w parę minut, wykorzystując składniki z kuchennej spiżarni.
Uniwersalny spray do czyszczenia
Jednym z najprostszych i najbardziej wszechstronnych ekologicznych środków czystości jest uniwersalny spray do czyszczenia. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać równe części wody i białego octu w butelce z rozpylaczem, a potem, dla zredukowania charakterystycznego, gryzącego zapachu, dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Taki spray sprawdzi się do czyszczenia blatów kuchennych, zlewów, kafelków, a nawet szyb. Dla zwiększenia jego siły można dodać do mieszanki łyżeczkę płynu do mycia naczyń, który pomoże rozpuścić tłuste zabrudzenia. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, warto przygotować pastę z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody, nałożyć ją na zabrudzone miejsce, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać czystą wodą.
Środek do czyszczenia łazienki
Łazienka to miejsce, gdzie często gromadzi się kamień i powstają trudne do usunięcia zacieki. Ekologiczny środek do czyszczenia tych zabrudzeń można przygotować mieszając pół szklanki sody oczyszczonej, ćwierć szklanki płynu do mycia naczyń i wystarczającą ilość wody, aby uzyskać konsystencję kremu. Taka mieszanka świetnie poradzi sobie z wyczyszczeniem wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Do usunięcia osadu z kamienia na bateriach czy słuchawkach prysznicowych można użyć roztworu kwasku cytrynowego – wystarczy rozpuścić 2 łyżki kwasku w szklance ciepłej wody, przelać do butelki z rozpylaczem, spryskać problematyczne miejsca i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać czystą wodą.

Środek do mycia podłóg
Aby przygotować ekologiczny środek do mycia podłóg , trzeba wymieszać pół szklanki białego octu, kilka kropli płynu do mycia naczyń i 10 kropli olejku eterycznego z wiadrem ciepłej wody. Taka mieszanka doskonale poradzi sobie z usunięciem zabrudzeń z podłóg wykonanych z terakoty, linoleum czy lakierowanego drewna. W przypadku podłóg olejowanych lepiej zrezygnować z octu i przygotować roztwór z łyżki mydła marsylskiego lub czarnego mydła rozpuszczonego w wiadrze ciepłej wody. Dla podłóg z kamienia naturalnego natomiast polecamy roztwór przyrządzony z łyżki sody oczyszczonej rozpuszczonej w wiadrze ciepłej wody.
Środek do mycia okien i luster
Czyste, lśniące okna i lustra można uzyskać bez użycia chemicznych środków. Najprostszym na to sposobem jest spray przygotowany w równych proporcjach z wody i białego octu z dodatkiem łyżki skrobi kukurydzianej, która pomaga uniknąć smug. Mieszankę należy przelać do butelki z rozpylaczem, dobrze wstrząsnąć przed użyciem, a następnie spryskać powierzchnię i wytrzeć ją czystą, suchą szmatką lub gazetą. Alternatywnie można użyć roztworu wody z dodatkiem kwasku cytrynowego (2 łyżki na litr wody), który również skutecznie usuwa zabrudzenia i nadaje piękny połysk. Warto pamiętać, że okna najlepiej myć w pochmurny dzień lub wieczorem, gdy ich powierzchnia nie jest nagrzana przez słońce – dzięki temu środek czyszczący nie wyschnie zbyt szybko i będzie można dokładnie wypolerować nim szybę.
Domowe sposoby na utrzymanie czystości z wykorzystaniem naturalnych składników stają się coraz popularniejsze, ponieważ gwarantują skutecznie sprzątanie bez konieczności narażania się na kontakt z toksycznymi substancjami. Ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy są nie tylko zdrowsze od konwencjonalnych detergentów, ale też bardziej ekonomiczne, a jednocześnie równie skuteczne. Z ich pomocą wysprzątasz cały dom i sprawisz, że będzie pachniał naturalną świeżością.