Gotowanie bywa zarówno przyjemnością, jak i wyzwaniem. Dla tych, którym kojarzy się ono głównie z trudem i znojem, przygotowaliśmy kilka prostych trików, które ułatwiają przygotowywanie posiłków i sprawiają, że staje się ono szybsze, a także bardziej efektywne. Warto je poznać i regularnie stosować w swojej kuchni.
Jak szybko obrać czosnek?
Obieranie czosnku to jedna z tych czynności, które wydają się bardzo czasochłonne i uciążliwe, zwłaszcza jeśli do obrania jest spora ilość ząbków. Przyspieszyć ten proces można sięgając po szeroki nóż – wystarczy delikatnie zgnieść nim ząbek czosnku, aby skórka luźno oddzieliła się od miąższu. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też zmniejszysz ryzyko przypadkowego skaleczenia. Alternatywą dla noża może być słoik. Wrzuć do niego czosnek i zamknij wieko, a następnie mocno potrząsaj – obijające się o siebie ząbki sprawią, że łupinka sama odpadnie.
Jak szybko zmiękczyć masło?
Masło świeżo wyjęte z lodówki często jest zbyt twarde i przez to trudne do spożycia. Zamiast czekać, aż osiągnie temperaturę otoczenia i zacznie się roztapiać, co zajmuje dużo czasu, możesz pokroić je na mniejsze kawałki, zwiększając jego ekspozycję na ciepłe powietrze, lub umieścić je na talerzu i nakryć miską, w której wcześniej znajdowała się gorąca woda, wytwarzając w ten sposób mały, zamknięty obieg gorącego powietrza. Co ciekawe, masło można podgrzać też w kuchence mikrofalowej – wystarczy wstawić je tam na krótką chwilę ustawiając niską moc i stale kontrolować proces grzania, by nie stopiło się całkowicie.
Jak przechowywać warzywa?
Jeśli chcesz, aby warzywa na dłużej zachowały świeżość, przechowuj je w wodzie. Umieszczając seler, marchew, pietruszkę czy korzeń imbiru w misce z wodą, możesz utrzymać je w dobrym stanie nawet przez kilka dodatkowych dni. Ten trik działa znakomicie szczególnie na warzywa korzeniowe, które łatwo tracą wilgoć i przez to stają się wiotkie, a w efekcie – mniej smaczne. Pamiętaj tylko, by regularnie wymieniać wodę, aby warzywa nie zaczęły gnić. Inne sprytne sposoby na przedłużanie świeżości warzyw znajdziesz tutaj: https://spryciula.com/5-trikow-na-przedluzenie-swiezosci-owocow-i-warzyw/.
Jak dobrze ugotować ryż?
Gotowanie ryżu sprawia problem nawet doświadczonym kucharzom. Jeśli chcesz, aby Tobie zawsze wychodził idealnie, opłukuj go przed gotowaniem (usuwając nadmiar skrobi, zapobiegniesz jego sklejeniu się i uzyskasz bardziej puszysty efekt) i pamiętaj o stosowaniu odpowiednich proporcji (zazwyczaj jest to 1:2, czyli jedna miarka ryżu na dwie miarki wody). Podpowiadamy też, że gotowanie ryżu pod przykryciem, na małym ogniu, przez około 15 minut, daje najlepsze rezultaty. Jeśli ryż zacznie się przywierać do dna garnka, wyłącz gaz i pozostaw go jeszcze na kilka minut pod przykryciem, aby wchłonął resztki pary.
Jak dodawać przyprawy?
Dodawanie przypraw to prawdziwa sztuka, ponieważ ich za duża lub za mała ilość całkowicie zmienia smak dania. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, że różne przyprawy mają różną siłę działania i z niektórymi trzeba bardziej uważać. Jeśli na przykład chcesz dodać do swojego dania papryczkę chilli, lepiej zacznij od małej ilości, ponieważ jej ostrość może przytłoczyć resztę składników. Podobnie jest z przyprawami takimi jak cynamon czy gałka muszkatołowa – ich zbyt duża ilość zdominuje smak potrawy. Z drugiej strony, przyprawy takie jak sól czy pieprz powinny być dodawane na końcu gotowania, aby móc kontrolować ich intensywność. Dobrym sposobem na kontrolowanie ilości przypraw jest używanie specjalnych pojemników z regulowanym dozowaniem.

Jak przechowywać zioła?
Zioła szybko więdną, gdy nie przechowujemy ich w odpowiednich warunkach, dlatego zamiast trzymać je w lodówce w plastikowych torbach, włóż je do szklanego słoika z odrobiną wody. Ten trik sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku ziół takich jak bazylia, mięta czy rozmaryn, pozwalając im zachować ich świeżości kilka dni dłużej. Pamiętaj tylko, by regularnie zmieniać wodę na świeżą. Dobrym sposobem na przedłużenie świeżości ziół jest też ich suszenie w piekarniku lub wieszanie w suchym, zacienionym miejscu.
Te praktyczne kuchenne triki zawsze ułatwiają nam gotowanie i sprawiają, że jest ono przyjemniejsze – Tobie też na pewno się przydadzą. Niezależnie od tego, jaką potrawę zamierzasz przyrządzić na śniadanie, obiad czy kolację, znajomość tych kilku podstawowych sztuczek na pewno pozwoli Ci zaoszczędzić czas spędzony w kuchni i uniknąć niepotrzebnych frustracji. Zachęcamy do ich wykorzystania, a także doskonalenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś eksperymentował(a), dowolnie je zmieniając i dostosowując do swoich potrzeb!